21. júna 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Jerry Cantrell, gitarista grunge legendy ALICE IN CHAINS, oslavuje dnes 55 rokov

Jerry Cantrell, vlastným menom Jerry Fulton Cantrell Jr. je americký gitarista, spevák, skladateľ a textár. Je známy predovšetkým ako frontman skupiny Alice in Chains, ktorej je takisto spoluzakladateľ. V prvej polovici 90-tych rokov bol spolu so spevákom Laynom Staleym známi pre svoje odlišné vokálne štýly, ktoré často zahŕňali harmonické vokálne línie oboch hudobníkov.

V druhej polovici 90-tych rokov začal svoju sólovú kariéru. Vydal tri albumy Boggy DepotDegradation TripDegradation Trip Vol. 1 & 2 (2002). V roku 2005 znovu založil skupinu Alice in Chains. Okrem vystupovania v skupine sa často podieľa na iných hudobných projektoch. Na svojom konte má spolupráce s takými interpretmi ako Ozzy OsbourneMetallicaDanzigCardboard Vampyres či Metal Church.

V roku 2004 ho magazín Guitar World zaradil na 38. miesto v zozname najlepších metalových gitaristov v histórii. V roku 2006 mu magazín Metal Hammer udelil titul „Riff Lord“. V roku 2007 jeho gitarové sólo z piesne „Man in the Box“ (1990) bolo zaradené na 77. miesto v zozname 100 Greatest Guitar Solos, vydanom magazínom Guitar World.

Zdroj: guitarworld.com, wikipedia, Youtube

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3