24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

ARCH ENEMY oslavuje 25. výročie: „Bola to úžasná jazda“ hovorí MICHAEL AMOTT

Švédsko / kanadsko / americkí metalurgovia ARCH ENEMY oslavujú v roku 2021 svoje 25. výročie. Keď v roku 1996 ARCH ENEMY vydal svoje debutové album „Black Earth“, death metal stagnoval a zúfalo potreboval nakopať zadok. Riffy gitaristu Michaela Amotta pre najčistejšie metalové zvuky sa stali okamžitým hitom v podzemí, tak v Európe, ako aj v Japonsku, a takmer jednou rukou vzkriesil death metal ako životaschopnú formu umenia s hlavným prúdom. 

Podpisom s vydavateľstvom Century Media Records pre druhé úsilie „Stigmata“ v roku 1998, ARCH ENEMY cielene vykročil k novému tisícročiu s rýchlo rastúcou reputáciou. Burning Bridgesz roku 1999 pridali na dynamike kapely, ich žiletková zmes brutality a epickej melódie bola každým ďalším kreatívnym krokom rafinovanejšia. Ale až v roku 2001, keď pôvodný spevák Johan Liiva opustil kapelu a prišla frontmanka Angela Gossow, sa vlak menom ARCH ENEMY skutočne rozbehol.

Vydaný v roku 2001 v Japonsku a takmer o rok neskôr v Európe, album Wages Of Sin predstavil kapelu v obnovenej zostave s novo nájdenými nesmrteľnými hitmi.  Angela Gossow, s divokým revom pridávala mnoho vrstiev charizmy a nové čaro pre Arch Enemy. Pohotovo sa venovali neúnavnému koncertnému plánu a vzostupná trajektória skupiny pokračovala počas prvého desaťročia 21. storočia. Každý nasledujúci album zvyšoval reputáciu kapely a do tejto rozhodnej metalovej kampane vnášal zástupy nových fanúšikov. Albumy ako začarované „Anthems Of Rebellion“ z roku 2003 a divoký „Khaos Legions“ z roku 2011s Angelou Gossow spev, bubeník Daniel Erlandsson, basgitaristom Sharlee D’Angelo a Michaelov súrodenec Christopher na gitare, zostali pevne na vrchole svojich síl.

Skupina ARCH ENEMY sa ešte viac vyvinula v roku 2015 po odchode Angely Gossow (teraz manažérka skupiny). Výmena jednej z najznámejších speváčiek modernej doby nikdy nie je ľahká, ale Alissa White-Gluz, frontmanka kapely THE AGONIST, bola viac ako skvelá náhrada. Alissina silná identita a mimoriadny vokálny talent sa ukázali ako prirodzené a okamžite rešpektované. Ďalšie rozsiahle turné upevnilo vzrušujúcu účinnosť novej zostavy predtým, ako posledná zmena v zostave – príchod legendárneho gitaristu Jeffa Loomisa, predtým NEVERMORE – zavŕšila hudobnú skladačku.

Michael Amott komentuje: „Musím uznať, že je to do istej miery surrealistické, že v roku 2021 si pripomíname 25. výročie ARCH ENEMY. Nikdy som si nemyslel, že v našej kariére dosiahneme bod, keď sa pozrieme na dve a pol desaťročia tvorby hudby, vydávanie albumov a hranie živých vystúpení po celej planéte! Prinajmenšom to bol úžasný zážitok.

Ako skupina sme mali to šťastie, že sme dosiahli neuveriteľné úspechy, ale tiež sme prežili ťažké časy a pády. Toto je život, vrcholy a úskalia… Musím povedať, bez ohľadu na nepriazeň osudu, ktorému sme čelili – vždy sme všetko prekonali a boli sme potom silnejší viac ako predtým. Celkovo to bola skvelá cesta, na ktorú som nesmierne hrdý. Nič by som nezmenil.

Je zrejmé, že pandémia COVID-19 nám zabránila v akýchkoľvek komplikovaných veľkých oslavách 25. výročia, robíme však niečo špeciálne a nejaké ďalšie super veci – preto majte stále otvorené oči. Mnoho mojich spomienok na prvotné dni ARCH ENEMY súvisí s Japonskom. Prvá trilógia s albumami „Black Earth“ (1996), „Stigmata“ (1998) a „Burning Bridges“ (1999) vyšla ako prvá v Japonsku a absolvovali sme tam turné na podporu všetkých týchto troch albumov. Predtým, ako sa albumy dostali k zvyšku sveta, získali sme fantastickú japonskú základňu fanúšikov, ktorá nás podporovala po celé roky – dodnes.”

Jedna vec, ktorú ARCH ENEMY vždy robili, bolo veľa koncertov. Silne sme verili v budovanie kapely tým, že sme sa osvedčili na živom pódiu, mesto po meste, krajina po krajine … jedno vystúpenie po druhom. Koncerty a turné sme skutočne milovali. V tomto životnom štýle chceme pokračovať,” dodal Michael Amott.

Z osobného hľadiska je ARCH ENEMY mojou kapelou, mojou vášňou i prácou už polovicu môjho života a neviem si poriadne predstaviť, čo by som robil, keby táto kapela pred tými rokmi nebola. Som večne vďačný všetkým ľuďom, ktorí nám pri tom nejakým spôsobom alebo formou pomohli. Najdôležitejšie je, že máme tých neuveriteľne lojálnych fanúšikov, ktorým nikdy nebudem môcť osobne poďakovať. Môžem len sľúbiť, že ARCH ENEMY bude naďalej robiť hudbu (ÁNO, na ceste je nový album!) … a samozrejme budeme vonku hrať živé vystúpenia. Som veľmi pozitívny do budúcnosti,” ukončil Michael Amott.

Dúfajme, že ďalších 25 rokov! Uvidíme sa na koncertoch!

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3