23. januára 2022

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Gitara Fender Jag-Stang od KURTA COBAINA sa vracia pri príležitosti 30. výročia albumu NEVERMIND

Fender Jag-Stang podpisový model gitary, ktorý Kurt Cobain navrhol s firmou Fender sa vráti v októbri 2021.

Máloktorému umelcovi v hudobnej histórii možno pripísať, že zmenil toto odvetvie takmer cez noc a pokračoval v ovplyvňovaní hudobnej kultúry tri desaťročia po vrchole svojej popularity. Cobain a jeho spoluhráči z kapely NIRVANA sa na scéne objavili začiatkom 90. rokov ako generačné talenty, ktoré kombinovali dravé, ťažké tóny, energiu nabitú punkom a melódiou, aby vytvorili zvuk, ktorý rýchlo prilákal milióny fanúšikov a etabloval grunge a alternatívny rock ako žáner s legitímnym mainstreamovým vplyvom.

Aj keď bol Kurt v priebehu rokov videný hrať na rôznych gitarách Fender , jeho Fender Jaguar a Mustang zostávajú najikonickejšími kvôli ich použitiu na turné „Nevermind“ a hudobnom videu „Smells Like Teen Spirit“ . Kurt navrhol Jag-Stang tak, aby kombinoval svoje obľúbené prvky oboch nástrojov, a uviedol ho do života pomocou Fender Custom Shop v roku 1993.

Kurt vždy hral na obe gitary,“ povedal Larry Brooks z firmy Fender. „Gitary si označil, rozrezal na polovicu a spojil, aby videl, ako budú vyzerať. Bol to jeho koncept a podrobne sme ho vytvarovali, aby sme mu dodali rovnováhu a cit.

Pracovalo sa s ním skutočne ľahko,“ dodal Brooks . „Mal som možnosť sedieť a rozprávať sa s ním, potom sme mu postavili prototyp. Chvíľu na ňom hral, ​​potom napísal nejaké návrhy na gitaru a poslal nám ich späť. Druhýkrát sme to napravili už k jeho spokojnosti.

Pri príležitosti 30. výročia kľúčovej nahrávky NIRVANA, albumu „Nevermind“, je tento Jag-Stang vybavený rovnakými vlastnosťami, ktoré z neho robili Kurtov ideálny nástroj. Jelšové telo dodáva úderný tón, ktorý je ideálny pre akordy. 24 pražcov znižujú napätie strún pre ľahšie hranie a hmatník z palisandru s polomerom 7,25 palca a javorovým krkom pre pohodlný pocit, ktorý pri hraní neunavuje ruky.

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3