23. januára 2022

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

30 rokov PEARL JAM: Sláva, bohatstvo a boj za seba

Keď si Eddie Vedder pozrie nejaký hudobný dokument, nikdy ho nezaujímajú prvé roky alebo vrchol úspechu – nechce vidieť The Beatles v Cavern Clube alebo The Who. Frontman Pearl Jam je zvedavý na obdobie, čo robili jeho obľúbené kapely po 20 rokoch, v čase prvých hádok a rozporov.

Jeho vlastnej kapele je tento rok 30. Debutový singel Alive od Pearl Jam , ohromujúci prvý singel, vyšiel v júli 1991. Ich prvý album s názvom Ten nasledoval o mesiac neskôr. Kto mohol vtedy vedieť, čo sa stane? Ani Vedder, ani gitaristi Stone Gossard a Mike McCready, ani basgitarista Jeff Ament a vtedajší bubeník Dave Krusen. V tom čase boli Pearl Jam len ďalšou veľmi sľubnou rockovou kapelou z amerického severozápadu – regiónu plného veľmi sľubných rockových kapiel.

Bola tu však aj bolesť a smrť, tragédia, pád, politické hádky a bubeníci – vlastne dosť veľa bubeníkov. Eddie Vedder sa však počas celého toho obdobia držal panoramatickej perspektívy, s ktorou sa pozeral na svojich hrdinov: čo oni urobili potom?

Hudba nie je bazén, je to oceán,“ povedal spevák v roku 2011a premýšľal o blížiacom sa uvedení filmu Pearl Jam Twenty . Pri všetkom ohliadnutí sa za kariérnym dokumentom Camerona Croweho mal nostalgicky ostražitý frontman pocit znepokojenia. Jeho skupina sa chystala vstúpiť do tretieho desaťročia a Vedder sa chcel opäť postaviť dopredu. Vysvetlil, že ho viac zaujíma, čo robí frontman skupiny Radiohead alebo Guided By Voices Bob Pollard, než keď sa pozerá späť k rock’n’rollovému Veľkému tresku. Chcel vedieť, ako vyzerá budúcnosť. 

V roku 2021 sú Pearl Jam stále obrovskí. Tiež sa cítia dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Nie je to len v tom, že stále vydávajú skvelé nové albumy (aj keď sa ich produkcia trochu spomalila), alebo dokonca v ich euforických, spoločných živých šou. Zdá sa, že Pearl Jam idú nad rámec tohto. Ich samotná existencia sa javí ako upokojujúca vec. 

V tejto skupine sme v dlhodobých vzťahoch,“ vysvetlil Vedder, „v našom osobnom živote, navzájom medzi sebou ako so spoluhráčmi, s publikom. Ide o dlhodobý vzťah.

Seattle, 1990. Hudobná scéna v meste sa stále spamätáva zo smrti jedného zo svojich obľúbených a najoslnivejších adoptovaných synov, frontmana skupiny Mother Love Bone Andrewa Wooda. 

Stone Gossard, jeden z jeho zdevastovaných spoluhráčov, sa so stratou vyrovnáva jediným spôsobom, akým vie: robiť viac hudby. Spojil sa so svojim priateľom a kolegom gitaristom Mike McCreadym a obaja sú zašití v dome Gossardových rodičov a rozvíjajú rané verzie piesní, z ktorých sa stali Alive a Even Flow . Tá prvá je zvyškom z Mother Love Bone. Glam-rockeri s pôvodným názvom Dollar Short ho dokonca hrali na show v Portlande v Oregone, ale nikdy sa k jej záznamu nedostali. 

McCready sa pripravoval na nahratie skladieb na kazetu a presvedčil Gossarda, aby vzall na basu svojho spoluhráča z kapely Mother Love Bone Jeffa Amenta a Matt Cameron zo Soundgarden ponúkol svoje služby na bicích. Vyšli so sadou inštrumentálov s názvom „Stone Gossard demo“ a vybrali sa hľadať speváka. 

Dvanásť stoviek míľ južne, v teplejších podnebiach San Diega, bol Eddie Vedder na kreatívnom voľnom konci. Jeho skupina Bad Radio sa nedávno rozdelila a on začínal premýšľať, čo ďalej. 

Ako to osud chcel, Gossardovo demo mu pristálo na lone po tom, čo ich spoločný priateľ, bývalý bubeník Red Hot Chili Peppers Jack Irons, povedal Gossardovi a Amentovi, aby poslali kópiu spevákovi surferovi, s ktorým sa priatelil. 

Vedderovi sa páčilo, čo počul. Šiel surfovať so skladbami uloženými v hlave a počas jazdy na vlnách písal texty. Prišiel domov, strávil niekoľko hodín položením vokálov a poslal kazetu späť. „Nekonečne to zmenilo náš život, zmenilo to všetko. Bolo to najlepšie dni, aké som kedy strávil, “povedal.

Obrázok na obálke druhého albumu Pearl Jam Vs. , je angorská koza na farme v hamiltonskom montane s tvárou pretlačenou cez drôtený plot. Ament vysvetlil, že obraz predstavuje, ako sa kapela začala cítiť ako otroci. Grunge sa stalo celosvetovým úspechom a „vecou“ a módne časopisy a maloobchodníci to vzali na vedomie. Každý chcel kúsok koláča. Pearl Jam vedená odhodlaným Vedderom začala cúvať. 

Gossard hovorí, že Vedder tlačil dopredu myšlienku, že keď sa to všetko zväčší, nikto z nich nebude šťastnejší. „V tej dobe sa každý snažil prísť na to, čo pre nich Pearl Jam je,“ povedal gitarista. „Ed sa pokúšal prísť na to, že začínal ako tento plachý a tichý chlapík a teraz je tým chlapíkom, ktorého každý poznal na ulici.“ Kapela sa rozhodla, že nebude robiť albumu žiadne sprievodné hudobné videá, urobí minimálnu tlač albumu a dokonca zašla tak ďaleko, že rozdala bonusovú živú kazetu so skladbou Animal v Británii.

“ Album Vitalogy bol prvým albumom, kde Ed robil konečné rozhodnutia,“ povedal Gossard pre Spin v roku 2001. „Bolo to pre mňa skutočne ťažké, pretože som sa musel vzdať veľkej kontroly.“

Napriek vnútorným hádkam predstavil album Vitalogy niektoré z najlepších momentov kapely: krehkú krásu Nothingmana alebo gotický pochod nesmrteľnosti. Spôsob, akým sa Better Man premení z tichej slo-mo ditty na vzdornú hymnu. 

Pearl Jam boli stále nažive. Album No Code bol postavený na Vitalogy , z jemnej introspekcie, predstavujúci ťažšie skladby a zvláštne experimentovanie. 

Prišiel album Binatural a Pearl Jam boli mesiac na turné na podporu Binauralu, keď dorazili do Dánska, aby sa predstavili na slávnom festivale Roskilde, 30 míľ mimo Kodaň, 30. júna 2000. V ten veterný, dažďom zaliaty večer sa zhromaždil obrovský dav, aby videli kapelu. Vedder požiadal dav, aby urobil krok späť a uvoľnil miesto. Potom prišla katastrofa. Nastala tlačenica a deväť ľudí zomrelo. Bola to tragédia, ktorá všetko zmenila. Niektorí členovia skupiny Pearl Jam, najmä Gossard, sa pýtali, či skupina môže po takom strašnom incidente pokračovať. Vedder si myslí, že sa kvôli tomu ako skupina zblížili viac ako kedykoľvek predtým. 

Potom, čo kapela absolvovala Binatural turné, Vedder na rok zmizol. „Chcel som len žiť medzi sebou a prírodou,“ vysvetlil. Po období hlbokého hľadania duše sa Vedder vrátil domov. Nasledujúci deň začala Pearl Jam pracovať na na albume Riot Act .

 Riot Act a ich ôsmy album s vlastným názvom z roku 2006 naznačovali, že Pearl Jam sú späť uprostred kreatívnej purpurovej záplaty. Vydanie Backspacera v roku 2009 to len potvrdilo. Po rokoch, keď sa vedelo, že sa Pearl Jam stala akousi kultovou kapelou – pravdaže, dosť veľkou kultovou kapelou – teraz boli opäť obrovskí a hrali niektoré z ich najväčších show. Bol to ich prvý album, ktorý sa dostal na vrchol americkej hitparády od čias No Code . 

Rovnako ako Riot Act dodali Pearl Jam v druhom desaťročí energiu, zdá sa, že im Backspacer dodal sebavedomie, aby si našli čas aj v tretej. Tam boli len dva záznamy od tej doby: 2013 to bol Lightning Bolt a minuloročný Gigaton . V dnešnej dobe si nájdu chvíľu, pracujú na ďalších projektoch a stretávajú sa, keď to považuje za správne.

Myslím, že sme do toho išli s myšlienkou, že by sme chceli byť bratmi v kapele,“ povedal Gossard v rozhovore pred vydaním Lightning Bolta pre Sirius XM . „A časť z toho, čo nás priťahovalo, je to, že byť v kapele je ako záväzok, ktorý musíte urobiť. Je zabudovaná do našej DNA a mnohokrát nás preniesla tam, kde to bolo ťažšie.

Stále sú kapelou, ktorá im ide príkladom. Boli jedným z prvých, ktorí zrušili dátumy turné, keď pandémia zasiahla minulý rok, kým americká vláda ešte len zvažovala, ako reagovať. 

Chceli sme byť zodpovední,“ povedal Gossard pre Tidal. Gossard bol hrdý na to, že skupina dokázala zaujať postoj, ale má chuť vrátiť sa na turné. „Keďže sme nemohli hrať tak dlho, už sa asi nikdy nebudeme pozerať na živé vystúpenie rovnakým spôsobom.“

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3