24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Metal v Nepále: 10 brutálnych kapiel zo strechy sveta

Vitajte v Nepále, známom ako rodisko Gautama Budhu, hinduizmu a kde sa nachádza osem najvyšších hôr sveta vrátane veľkého Everestu.

Možno ste sa pýtali, aký druh metalu môže vnútrozemská krajina, ako je Nepál, produkovať, a ja tiež. Ale rovnako ako v zdanlivo každom odľahlom kúte sveta, aj Nepál má rastúcu metalovú scénu.

Nepálskemu Deathfestu sa dostalo skromnej medzinárodnej pozornosti vďaka hosťovaniu kapiel ako Defeated Sanity a Sete Star Sept, ale čo domáci interpreti? Dnes sa pozrieme na 10 najlepších metalových talentov v krajine v rôznych subžánroch.

Lakhey Band (Folk/Ethnic/Ethno)

Lakhey Band sa nazývajú „prvou etno-metalovou skupinou na svete“ a po ich vypočutí je ťažké toto tvrdenie spochybniť. Vznikli v roku 2011 a do svojho arzenálu začlenili viac ako 15 newarských/nepálskych nástrojov, ako napríklad dhyangro, nástroj, na ktorý bežne hrajú jhakri (šamani). Osem hudobníkov, ktorí tvoria Lakhey, nosí na pódiu spolu s tancujúcim démonom kmeňové masky.

Discord (Grindcore)

Discord so sídlom v Bhaktapure vznikol v roku 2016 a prostredníctvom svojich piesní komentuje boj a frustráciu prežiť v národe postihnutom chudobou. Hudobný štýl Discordu sa pohybuje na hranici hardcore a grindcoru a kapela v skladbách s textom napísaným v nepálčine a s témami každodenných bojov o živote v Nepále udržiava v popredí svoje etnické a osobné problémy. 

Chepang (Grindcore)

Chepang so svojimi dvoma bubeníkmi dovedú časť grindcoru do extrému a potom navrch pridajú duálne vokály, aby získali dvojnásobnú dávku harmónie. Osamotená gitara sa musí sama postarať o to, aby zúrila ako nahý muž v jame zombie. 

Ugra Karma (death metal)

Každá krajina má metalovú legendu a v Nepále sú Ugra Karma presne takí. Známi ako prvá death metalová skupina, ktorá sa v krajine objavila, vznikla v roku 1999 a stali sa známymi ako horský mlynček Nepálu.

Underside (Metalcore)

Tradičné kmeňové masky, ktoré nájdete v skupine Lakhey Band, sa bežne pretvárajú so skupinou Underside, ktorá na pódium často prináša maskovaných tanečníkov, aby vniesli do svojho metalcore/groove zvuku pridanú estetiku. Táto kombinácia sa ukázala ako úspešná pre Underside, ktorí sa stali jedným z najznámejších nepálskych počinov.

Dying Out Flame (Hind/Vedic Death Metal)

Možno vymiera, ale pokiaľ tento plameň stále horí, bude osvetľovať nepálsku metalovú scénu ako niekoľko ďalších kapiel. Napriek tomu, že vydali iba jeden album, Shiva Rudrastakam z roku 2014  , kvalita nahrávky postačuje na to, aby sa kapela dostala do vyššej triedy počinov v krajine.

X-Mantra (Thrash)

X-Mantra sú starou gardou nepálskych kapiel, ktoré vznikli v roku 2000. Hrajú pohodlný thrash, ktorý pripomína čínsku kapelu Suffocated. Za zmienku stojí ich video „Forgive/Never Forget“, v ktorom sa objavuje Kylo Ren, ktorý pije pivo a jazdí na motorke.

Antim Grahan (Black Metal)

„Posledný deň na Zemi pred Armagedonom“ je predzvesťou Antim Grahan. Táto skupina z Káthmandu prešla zmesou štýlov od svojho príchodu na scénu v roku 2004, počínajúc symfonickým black metalom v prvých dňoch, po death metal a grindcore v poslednom čase.

Binaash (Brutal Death Metal)

Kde je viac chaosu, ako keď sa Zem pomstí a rozpúta zemetrasenia a lavíny na starostlivo vybudované mestá človeka? Toto je Binaash, čo v nepálčine znamená „zničenie“ a sú aktívny od roku 2012. Videoklip kapely k rovnomennej piesni ukazuje tento scenár desivým, ale trochu fascinujúcim spôsobom. 

https://www.youtube.com/watch?v=mkhWGSCbRQ0

Screaming Marionette (Groove Metal/Metalcore)

Som marioneta, len marioneta, zatiahni za nitku.  Nepálska Screaming Marionette má už dosť klaunov a kontroly. Neuvidíte ich, ako robia cover verzie od kapely ABBA, namiesto toho chrlia opovrhnutie nad tým, ako sa veci majú. 

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3