21. júna 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Zakladáme rockovú skupinu – akú gitaru vybrať?

V minulom článku sme si povedali niečo o bicích nástrojoch. Dnes si povieme niečo o gitarách.

Najskôr je potrené si ujasniť základnú vec – chcete hrať na tradičnú akustickú gitaru, alebo chcete otočiť hlasitosť doprava a riadne sa oprieť do elektrickej gitary? Túto voľbu necháme na vás, lebo záleží aj na hudbe, ktorá vás baví. A to je predsa každého osobná vec, nie?

Akustické gitary a klasické gitary:

Gitary, ktoré sa do ničoho nezapájajú a jediné, čo k hre potrebujete, sú iba vaše prsty, sa delia na akustické a klasické.

Klasickú gitaru možno poznáte aj pod ľudovými názvami španielka alebo španielska gitara. Tieto gitary sú určené pre hranie klasickej hudby, flamenga (odtiaľ španielka) a sú veľmi vhodné ako gitary pre deti. Na tieto nástroje sa totiž naťahujú nylonové struny, ktoré v začiatkoch uľahčujú hru a lepšie sa na hmatníku stlačia (nerežú do prstov ako kovové struny).

Ďalšou veľkou výhodou klasických gitár pre deti je to, že sa vyrábajú v rôznych veľkostiach zodpovedajúcich veku a výške dieťaťa.

Klasické gitary sú taktiež charakteristické typickým tvarom tela, rovným a širokým hmatníkom a už zmienenými nylonovými strunami. Hrá sa na nich prstami, nie brnkátkom.

1/4 – Štvrtinové gitary

Štvrtinové gitary sú určené pre tie najmenšie deti vo veku od 4 do 6 rokov a pre deti vysoké 100 – 115 cm.

1/2 – Polovičné gitary

O stupeň väčšie sú polovičné klasické gitary. Tie zodpovedajú veku od 6 do 8 rokov a výške dieťaťa 115 – 135 cm.

3/4 – Trojštvrťové gitary

„Trojštvrťky“ sú pre deti medzi 8 a 11 rokmi a výške 135 – 150 cm.

7/8 – Sedemosminové gitary

Najbližšie k plnej veľkosti sú 7/8 gitary. Tie sa hodia pre deti staré 11 – 13 rokov alebo pre osoby vysoké medzi 150 – 160 cm.

4/4 – Plná veľkosť

Klasické gitary plnohodnotnej veľkosti kupujte deťom starším ako 13 rokov alebo všeobecne komukoľvek, kto je vyšší ako 160 cm.

Akustická gitara resp. westernová gitara je hudobným nástrojom, ktorý sa používa v rockovej hudbe, pope, country, bluese, folku a podobne. Na akustické gitary sa naťahujú kovové struny a hrá sa na ne predovšetkým brnkátkom.

Vyrábajú sa v niekoľkých rôznych prevedeniach (napríklad Dreadnought alebo Jumbo), ich hmatník je zaguľatený a užší než u klasických gitár. Existujú tiež elektroakustické modely, ktoré sú vybavené snímačom. Tieto nástroje je možné zapojiť do aparatúry (gitarového komba) a hrať tak zosilnene na koncertoch a verejných vystúpeniach.

Elektrické gitary:

Určite viete, ako vyzerá elektrická gitara, takže si vysvetlíme len pár zákonitostí. Aby ste mohli hrať na elektrickú gitaru, musíte ju mať do čoho zapojiť. Samozrejme je na ňu možné cvičiť aj „na sucho“, ale od toho sú skôr akustické gitary. Elektrická gitara potrebuje aparatúru, do ktorej ju zapojíte káblom a až potom budete počuť jej plnohodnotný zvuk.

Za túto aparatúru považujeme buď gitarové kombá, ktoré môžu byť aj v menších veľkostiach, takže sa hodia na domáce hranie, alebo set gitarového zosilňovača a reproboxu.

Medzi elektrickú gitaru a aparatúru je možné zapojiť tiež rôzne efekty, ktorými môžete výsledný zvuk upravovať. Obľúbený je napríklad Distortion, ktorý zvuk skreslí tak, ako to poznáte z rockovej a metalovej hudby.

Gitarové príslušenstvo:

Nech zvolíte akýkoľvek typ, bude sa vám hodiť príslušenstvo , ktoré majú všetky gitary spoločné. V prvom rade ide o ladičku  (postačí akákoľvek klipová), pretože nikto nechce hrať na rozladenú gitaru. Ďalej sa vám bude hodiť obal, stojan, brnkátka alebo sada náhradných strún.

Gitarové kombá

Ak patríte medzi začiatočníkov a zháňate prvé kombo pre domáce cvičenie, odporúčame si zaobstarať tranzistorové kombo s výkonom do 30 – 50 Wattov. Takéto kombo bude pre začiatočníka úplne dostačujúce.

Tranzistorové kombá

Výhodou tranzistorového komba je predovšetkým stály zvuk. Tón je ostrejší a príjemný je ich čistý kanál. Pre domáce cvičenie postačia kombá menších rozmerov s výkonom 10 – 50 Wattov. Ideálne by malo byť dvojkanálové, teda s čistým a skresleným kanálom (Clean/Drive). Výhodou môže byť Aux vstup pre zapojenie mp3 prehrávača alebo telefónu kvôli playbacku pri cvičení. Veľa komb je tiež vybavených výstupom pre slúchadlá (Phones Out). Tranzistorové kombá sú nenáročné na údržbu, relatívne „milosrdné“ k začiatočníckym nedokonalostiam hry a predovšetkým prijateľné cenou.

Hybridné kombá

Hybridné kombá kombinujú tranzistorový a elektrónkový obvod. V drvivej väčšine tzv. hybridných aparátov je predzosilňovač (preamp) elektrónkový resp. lampový a koncový zosilňovač (poweramp) tranzistorový. Lampový preamp poskytuje väčšiu dynamiku zvuku, podobne ako pri čisto lampových aparátoch a vďaka tranzistorovému powerampu zachováva prijateľnejšiu cenu. Rovnako ako tranzistorové aparáty môže byť vybavené vstupom Aux In a výstupom pre slúchadlá.

Modelingové kombá

Tieto aparáty bývajú spravidla tranzistorové, vo výnimočných prípadoch potom hybridné. Modelingové kombá sú charakteristické tým, že v ich predzosilňovači (preampe) je naviac obsiahnutý digitálny procesor. Ten dokáže simulovať rôzne druhy zvukov, skreslení, typov aparátov a väčšinou sa tu stretáme i s modulačnými efektami (chorus, echo, tremolo a podobne). Mimo vstupu Aux a slúchadlového výstupu tieto kombá tiež často obsahujú USB výstup pre nahrávanie gitary do PC.

Lampové kombá

Lampové kombá patria medzi tie najdrahšie, čo má svoje opodstatnenie. Predzosilňovač aj koncový zosilňovač je u nich vybavený lampami (elektrónkami), preto sa tieto aparáty tiež nazývajú ako celolampové. Ich zvuk je veľmi dynamický a pri živom hraní s kapelou sa najlepšie zvukovo presadzujú vedľa ostatných nástrojov (predovšetkým bicích), pretože lampy zosilňujú širšie spektrum frekvencií. Rozdiel je aj v potrebnom výkone; 15 – 30 wattové kombo alebo zosilňovač bez problémov „nakŕmi“ menšie a stredné pódiá. Obecne vzaté sú tieto druhy aparátov dodnes neprekonané.

Akustické kombá

Hoci môže ísť o logické protirečenie, tak existujú aj akustické kombá. Tie sú samozrejme plne elektronické, ich pomenovanie „akustické“ ale značí, že ide o aparáty určené pre elektroakustické gitary. Tieto kombá bývajú štandardne vybavené tzv. XLR vstupom, ktorý je určený pre mikrofón. Každý pesničkár, ktorý hrá na elektroakustickú gitaru a spieva, nájde v akustickom kombe optimálnu voľbu.

Zdroj: kytary.sk, internet

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3