21. júna 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Je to už štyridsať rokov, čo vznikla skupina “Mötley Crüe”

Pred štyridsiatimi rokmi vznikla kapela Mötley Crüe. Je to americká heavy metalová skupina z Los Angeles. Členovia sú: Nikki Sixx, Tommy Lee, Mick Mars a Vince Neil.

Mötley Crüe je považovaná za jednu z najúspešnejších hardrockových amerických skupín, predala vyše 41 miliónov albumov po celom svete a 24 miliónov v USA.

Mötley Crüe vznikla v roku 1981 v Los Angeles, potom čo basgitarista Nikki Sixx bol vyhodený zo skupiny London, v ktorej začínal spolu s Lizzie Grey v roku 1979. Ešte predtým ho Blackie Lawless (zakladateľ kapely W.A.S.P.) vyhodil zo svojej skupiny Sister. London bola tiež aj prvá skupina gitaristov Guns N’ Roses Izzyho Stradlina a Slasha, rovnako ako bubeníka skupiny Cinderella Freda Couryho.

Bubeník Tommy Lee bol zase v skupine nazvanej Suite 19 s gitaristom/spevákom Gregom Leonom, ktorý neskôr nahrádza Randyho Rhoadsa v skupine Quiet Riot. Nikki a Tommy sa rozhodli hrať spolu, ale Leon odmieta ich ponuku.

Nikki a Tommy stretávajú gitaristu Mickyho Marsa (v tom čase vystupoval ešte pod svojím menom – Bob Alan Deal), ku ktorému sa dostali cez inzerát v L.A. novinách, kde stálo: “Hlučný, drsný, agresívny gitarista je voľný”. Keď ho prvýkrát stretli, tak Nikki okamžite poznamenal: “Nemôžem tomu uveriť! Tu je ďalší chlapík ako my!”

Micky si rýchlo pripravil veci a zahral úvodný riff k piesni “Stick to Your Guns”. Marsovi sa nepáčil zvuk gitary. Po opití sa a džemovaní asi po hodine Micky vyhodil gitaristu skupiny, ktorý bol známy len ako Robin (“buzerant” podľa Leeho).

Bol to Mick, ktorý prišiel s názvom skupiny. Kým vo svojej bývalej kapele White Horse jeden z členov vošiel dnu a nazval skupinu “a motley looking crew” (tj. nesúrode vyzerajúca partia). Mick si názov zapísal na papier aj s originálnym hláskovaním Mottley Crew. Názov neskôr prijali, keď sa Micky pridal k Nikkimu a Tommymu v roku 1981.

Tommy a Vince Neil sa už poznali od strednej školy, ktorú navštevovali vo West Covina. Predtým vystupovali v rôznych “garážových” kapelách. Mick navrhol, aby Neila najali potom čo videl jeho vystúpenie so skupinou Rock Candy v Starwoode.

Najprv Vince odmietol, keď ho pozvali na konkurz. Potom, ako by to osud chcel, Rock Candy sa rozpadli, Vince sa zrútil a napokon po telefonáte od Tommyho prijal pozvatie na konkurz.

No a v dnešný deň si pripomíname 40. rokov od vzniku tejto kapely.

Zdroj: Wikipedia, Internet

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3