21. júna 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Billy Corgan z kapely SMASHING PUMPKINS dnes oslavuje 54. rokov

Billy Corgan, vlastným menom William Patrick Corgan, je americký hudobník, spevák, skladateľ a propagátor profesionálnych zápasov. Je známy predovšetkým ako hlavný spevák, textár, gitarista a jediný stály člen rockovej skupiny Smashing Pumpkins. V súčasnosti je majiteľom a propagátorom Národnej zápasovej aliancie (NWA).

Skupina Smashing Pumpkins, ktorú v roku 1988 vytvorili Corgan a gitarista James Iha v Chicagu, rýchlo nabrala na intenzite pridaním basáka D’arcyho Wretzkyho a bubeníka Jimmyho Chamberlina. Silný predaj albumov a rozsiahle turné podporovali zvyšujúcu sa slávu skupiny v 90. rokoch až do ich rozpadu v roku 2000. Potom Corgan založil novú kapelu Zwan a po ich zániku vydal v roku 2005 sólové album TheFutureEmbrace.

V roku 2005 Corgan zverejnil celostránkový inzerát v dvoch hlavných chicagských novinách ( Chicago Tribune a The Chicago Sun-Times ), ktorý odhaľoval jeho túžbu po opätovnom formovaní skupiny Smashing Pumpkins. O niekoľko dní neskôr Jimmy Chamberlin prijal Corganovu ponuku na stretnutie. 20. apríla 2006 oficiálna webová stránka skupiny potvrdila, že skupina sa skutočne znovu stretla.

Do skupiny boli pribratí dvaja noví členovia – basgitaristka Ginger Reyes a gitarista Jeff Schroeder. 10. júla 2007 vydali svoj v poradí šiesty štúdiový album Zeitgeist, z ktorého vyšli single Tarantula a That´s the Way (My Love Is).

1. januára 2008 vydali EP American Gothic, na ktorom boli štyri akustické piesne.

Začiatkom apríla 2009 bola prostredníctvom oficiálnej stránky oznámená správa, že bubeník Jimmy Chamberlin z profesionálnych dôvodov zo skupiny odchádza. V súčasnosti nahráva Corgan spolu s Jeffom Shroederom nový materiál a hľadá náhradu za nedávno odídeného bubeníka Jimmyho Chamberlina.

Zdroj: stereogum.com, wikipedia, Youtube

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3