24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

CD recenzia: MOTÖRHEAD – “Louder Than Noise… Live in Berlin”

Kto by vyhral v súboji, Lemmy alebo boh?“ pýta sa postava Chazza v rock’n’rollovej komédii “Airheads” z roku 1994 . Odpoveď postavy Rexa bola: „Lemmy je Boh.“

Aj keď je už zosnulý, Ian “Lemmy” Kilmister, frontman hardrockových legiend MOTÖRHEAD, je bohom heavy metalu a jeho symbolom. Jeho vzhľad s charakteristickými vlasmi a nezameniteľnými bokombradami je zakomponovaný do štruktúry západnej popkultúry. Pre basgitaristu to však nebola šou o jedinej osobe. Lemmy počas existencie skupiny MOTÖRHEAD spolupracoval hneď s niekoľkými mimoriadne talentovanými hudobníkmi, vrátane gitaristu Phila Campbella a bubeníka Mikkey Dee. Mocenské trio 5. decembra 2012 zdecimovalo nemecký Berlín vystúpením „Louder Than Noise … Live in Berlin“.

Skladby:

01. I Know How to Die
02. Damage Case
03. Stay Clean
04. Metropolis
05. Over the Top
06. Doctor Rock
07. String Theory
08. The Chase Is Better Than the Catch
09. Rock It
10. You Better Run
11. The One to Sing the Blues
12. Going to Brazil
13. Killed by Death
14. Ace of Spades
15. Overkill

Tej noci, počas turné MOTÖRHEAD Kings of The Road Tour, vstúpilo na berlínsky Velodrom dvanásťtisíc maniakov a bolo vtiahnutých do pekla šou. Herwig Meyszner, ktorý produkoval koncertné filmy pre významných umelcov ako SAXON , EXODUS a KREATOR, využil snímanie pomocou viacerých kamier na zachytenie koncertu pre DVD časť. Ale aj iba na základe zvuku je na živých nahrávkach MOTÖRHEAD niečo, vďaka čomu majú poslucháči pocit, akoby boli v dave. Dlhoročné skúsenosti skupiny poskytli robustný a sebavedomý výkon. Vášeň skupiny pre live vystúpenia bola jednoducho nepopierateľná a zreteľne sa tu prejavila.

Burácajúci dav a krátke žartovanie predviedli šou, ktorá začala drsným predvedením “I Know How to Die”. V priebehu koncertu srší šmrncom “The Chase Is Better Than the Catch”. A šou končí tak silná, ako ste dúfali, s odvážnymi vystúpeniami „Killed by Death“ , „Ace of Spades“ a „Overkill“.

Ak vezmeme do úvahy, ako náročne Lemmy žil, je prekvapujúce, že dosiahol vek 70 rokov. Po jeho smrti na konci roku 2015 však skupina pochopiteľne skončila. Album „Louder Than Noise … Live in Berlin“ nie je albumom, ktorý bolo nevyhnutne potrebné vydať. Je to však solídne živé album, ktoré zachytáva prvotnú energiu a ducha MOTÖRHEAD.

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3