24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

MAX CAVALERA dnes oslavuje svoje 52. narodeniny

Massimiliano Antonio „ Max “ Cavalera, narodený 4. augusta 1969, je brazílsky spevák, gitarista a skladateľ, ktorý v súčasnosti hrá v heavy metalových skupinách Soulfly , Cavalera Conspiracy a Killer Be Killed . V roku 1984 spolu so svojim bratom Igorom Cavalerom založil death / thrashmetalovú skupinu Sepultura a do roku 1996 bol vedúcim spevákom a rytmickým gitaristom skupiny. Cavalera sa podieľal aj na krátkodobom bočnom projekte s názvom Nailbomb.

Otec Maxa Cavaleru, Graziano Cavalera, bol zamestnancom talianskeho konzulátu v Belo Horizonte . Zomrel vo veku 41 rokov, keď mal Max deväť rokov. Rodina Cavalera bola v stave finančnej krízy a rodinných turbulencií, keď so svojim mladším bratom Igorom založil Sepulturu . Začiatkom 90. rokov sa presťahoval do Phoenixu v Arizone . 

Duchovnú hudbu začal robiť až potom, čo opustil Sepulturu. Jeho predchádzajúce texty pre Soulfly boli ovplyvnené náboženstvom a spiritualitou , aj keď je voči náboženstvu kritický. Jeho neskoršie albumy, počínajúc Dark Ages, začali zahŕňať lyrické témy násilia, vojen, hnevu a nenávisti. Všetky jeho albumy boli zasvätené Bohu a v tlači ho často vykresľovali ako náboženského muža, najmä v USA, čomu Cavalera ako sám hovorí nerozumie.

Cavalera je známy tým, že hrá na svojej gitare iba so štyrmi strunami – s vylúčenými strunami B a E. Inšpirácia prišla, keď jedného dňa mu praskli obe struny a neunúval sa ich vymeniť. Priateľ neskôr poznamenal, že gitara vyzerá bez nich lepšie, a preto sa táto vec stala jeho ochrannou známkou.

Od roku 1992 žije Cavalera vo Phoenixe v Arizone so svojou manželkou Gloriou a svojimi piatimi deťmi: Igor Amadeus, Zyon, Jason, Richie a Roxanne. Tri najstaršie, Gloriine deti, adoptovala Cavalera, čím sa Cavalera stal ich zákonným otcom. Zyon, Igor a Richie spolupracovali s Maxom na jeho rôznych projektoch. Jason okrem iných rôznych povinností v zákulisí cestuje ako Zyonov bubnový technik. 

V rokoch 2012 a 2013 absolvovala Zyon turné so Soulfly po Davidovi Kinkade, ktorý odišiel do dôchodku a teraz je pravidelným členom Soulfly. Igor krátko pôsobil ako basgitarista skupiny Soulfly v roku 2015 potom, čo kapelu opustil Tony CamposIgor sa narodil s diabetom 1. typu a Max a Gloria založili v roku 1998 „Iggy Fund“, aby pomohol ďalším rodinám získať pre svoje deti s diabetom potrebné lieky.

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3