24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Dnes oslavuje 54. rokov SERJ TANKIAN, spevák skupiny SYSTEM OF A DOWN

Serj Tankian sa narodil v libanonskom Bejrúte 21. augusta 1967. Po svojich predkoch siaha do miest Dörtyol , Kayseri , Tokat a Urfa , ktoré sa všetky nachádzajú v súčasnom Turecku. Jeho štyria starí rodičia prežili arménsku genocídu .Ako sedemročný sa s rodičmi presťahoval do USA a rodina sa usadila v Los Angeles. 

V mladosti navštevoval dvojjazyčné Rose and Alex Pilibos Armenian School, ktoré navštevovali aj jeho budúci spoluhráči zo System of a DownDaron MalakianShavo Odadjian .Tankian bol prijatý na Kalifornskú štátnu univerzitu v Northridge , kde v roku 1989 promoval . Počas druhého ročníka začal najskôr hrať na nástrojoch, najmä na klávesoch a písať piesne. Svoj politický aktivizmus začal aj počas vysokoškolských rokov a pokúšal sa upriamiť pozornosť na uznanie arménskej genocídy počas svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta Asociácie arménskych študentov univerzity. 

Serj Tankian je známy ako hlavný spevák, hlavný textár, klávesista a príležitostný rytmický gitarista heavy metalovej skupiny System of a Down , ktorá vznikla v roku 1994. Tankian vydala päť albumov so System of a Down (System of a DownToxicitySteal This Album!Mezmerize, a Hypnotize) a šesť sólových albumov (Elect the DeadImperfect HarmoniesHarakiriOrca, Jazz-Iz-Christ a Elasticity). Spolupracoval aj s hudobníkmi ako rapper Tech N9ne a folkový spevák Arto Tunçboyacıyan . Vydal tiež Elect the Dead Symphony , živú orchestrálnu verziu Elect the Dead s Aucklandským filharmonickým orchestrom. Je zakladateľom vydavateľstva Serjical Strike Records a v súčasnosti ho zastupuje skupina Velvet Hammer Music and Management Group .

Tankian je považovaný za jedného z najlepších spevákov v heavy metale a chváli ho jeho neobvyklé podanie a široký hlasový rozsah . V roku 2006 bol zaradený na 26. miesto v zozname Hit Parader medzi „100 najlepších spevákov heavy metalu“. Štúdia uskutočnená spoločnosťou VVN Music zistila, že Tankian má vysoký a rozmanitý vokálny rozsah 4,2 oktávy . V roku 2002 spolu s gitaristom a aktivistom Tomom Morellom spoluzakladal neziskovú organizáciu politického aktivizmu Axis of Justice . V roku 2011 mu bola udelená medaila arménskeho premiéra za zásluhy o uznanie arménskej genocídy a rozvoj hudby.

9. júna 2012 sa Tankian oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Angelou Madatyan, arménkou z Vanadzoru , na súkromnom obrade v Kalifornii v údolí Simi . 24. októbra 2014 oznámil, že majú syna menom Rumi. V roku 2015 si rozdelili čas pobytu medzi Warkworth, Nový Zéland a Los Angeles. Tankian je švagrom jeho spolužiaka a spoluhráča v System of a Down Johna Dolmayana , pretože ich manželky sú sestry. 

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3