1. decembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

V dnešný deň oslavuje svoje 47. narodeniny CHAD KROEGER, frontman kapely NICKELBACK

Chad Kroeger (vlastným menom Chad Robert Turton-Kroeger) sa narodil 15. novembra 1974, v meste Hanna v  Kanade. Je frontman kanadskej rockovej skupiny Nickelback.

Frontman skupiny Nickelback začal svoje hudobné pôsobenie ako trinásťročný, keď mu jeho mama Debbie Sulivan darovala jeho prvú gitaru. Chad pochádza z muzikantskej rodiny. Jeho starká hrávala na bicie a starý otec na basgitaru. Jeho matka dávala hodiny klavíra a preto vie Chad hrať na viacerých hudobných nástrojoch napr. klavír, basu, bicie alebo rôzne druhy bubnov. Chad neprežíval práve šťastné detstvo. V dvoch rokoch jeho rodinu opustil otec. Ani v puberte to nemal ľahké. V osemnástich zistil, že jeho brat Mike je vlastne nevlastný. S biologickým otcom Dennisom Kopetskym si veľmi nerozumel, pretože bol na jeho pomery až príliš pobožný. Ale bol to práve Dennis, kto zasponzoroval ich prvé demo s názvom Hesher.

Aby Chad pomohol svojmu snu, mal viacero povolaní – bol skladníkom, maliarom, pokladačom striech, dídžejom a baličom nábytku naraz. Vtedy ešte hral v pôvodnej zostave skupiny „Village Idiots“ s (nevlastným) bratom Mikom, kamarátom zo školy Ryanom Peakom a bratrancom Brandonom Kroegerom. Na prvom albume Curb, však už mali meno Nickelback. Neprišiel však nejaký veľký úspech a na bubeníckom mieste vystriedal Brandona nový člen Ryan „Nik“ Vikedal. Nasledovalo vydanie albumu The State, ktorý už zožal mierne úspechy. V Kanade sa dostal singel „Leader of Men“ do top 10. Ich najväčší úspech bol svetový hit „How You Remind Me“ z roku 2001. Z Chada sa stal workoholik a okrem Nickelback začal produkovať aj iné veci. Možno spomenúť kapely: Theory Of A Deadman‚ Thornley, The Organ. Napísal tiež množstvo soundtrackov – Blairwitch Project 2 (pieseň „Old Enough“), Charlieho anjeli– „Saturdays Night Alright For Fighting“ (duet s Kidom Rockom) a tiež Spider-Man a známa pieseň „Hero“ s Joseym Scottom. Zaspieval si tiež so Carlosom Santanom (pieseň „Why Don’t You & I“), Faith Hill, či už spomínaným Kidom Rockom.

Dnes býva Chad v Abbotsforde, v blízkosti Vancouveru. Je ženatý s kanadskou speváčkou Avril Lavigne. Majú mačku Guiness a vlastnia tiež kone. Chad má rád rýchle autá, strategické hry na konzole Xbox 360, suši a pivo Corona. V blízkosti domu má vlastné nahrávacie štúdio v ktorom trávi svoj voľný čas.

Foto: Thakingdome

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3