24. októbra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Dnes oslavuje svoje 46 narodeniny DARON MALAKIAN, gitarista skupiny SYSTEM OF A DOWN

Daron Vartan Malakian (narodený 18. júla 1975) je arménsko-americký hudobník, spevák, skladateľ a hudobný producent. Je známy predovšetkým ako gitarista, skladateľ a druhý spevák metalovej skupiny System of a Down a ako hlavný spevák, hlavný gitarista, multiinštrumentalista a skladateľ skupiny Scars na Broadwayi .

Daron Vartan Malakian sa narodil v Hollywoode v Kalifornii, ako jediné dieťa Vartan a Zepur Malakian. Daron sa veľmi skoro venoval heavymetalovej hudbe. Začal počúvať Van Halen , Aerosmith , Def Leppard , Black Sabbath , Iron Maiden , Judas Priest. Medzi inými aj Motörhead Ozzy Osbourne . Vždy chcel hrať na bicie nástroje, ale jeho rodičia mu namiesto toho zaobstarali gitaru, pretože „bicie sa nedajú vypnúť“. Daron prvýkrát chytil gitaru vo veku 11 rokov.

V rozhovore povedal: „Prvý rok a pol som sa naučil hrať podľa sluchu a bolo to v poriadku. Po niekoľkých rokoch som si získal reputáciu ako gitarista na strednej škole. A okolo 16 alebo 17 rokov som si skutočne uvedomil, že to je dobrý nástroj na tvorbu skladieb, a tak to aj tak cítim. Nepredstieram, že som pán Guitar Virtuoso.“

Počas dospievania Malakian počúval thrashmetalové skupiny ako Slayer, VenomMetallica, Pantera a SepulturaMalakian potom začal počúvať The Beatles a ako jedného z jeho najväčších vzorov ako skladateľa piesní uvádza Johna Lennona.

Malakian sa stretol so Serjom Tankianom v roku 1993, pričom obaja zdieľali rovnaké skúšobné štúdio v rôznych kapelách. Tankian hral na klávesy a Daron na gitaru. S basgitaristom Davom Hakopyanom a bubeníkom Domingom Larainom založili jamovú kapelu SoilShavo Odadjian sa potom stal ich manažérom a potom rytmickým gitaristom. Kapela Soil sa rozpadla a Malakian, Tankian a Odadjian (ktorý prešiel na basgitaru) založili novú kapelu s názvom „System of a Down“, ktorá bola založená na básni, ktorú napísal Daron.  Názov básne bol „Victims of a Down“, ale Odadjian si myslel, že „System“ je silnejším slovom ako „Victims“. Potom prijali bubeníka Andyho Khachaturiana, ktorého v roku 1997 nahradil John Dolmayan .

Na rozdiel od zvyšku System of a Down, Malakian nie je ženatý a nemá deti. Malakian je celoživotným fanúšikom klubu Edmonton Oilers a má veľkú zbierku memorabílií súvisiacich s Oilers.

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3