24. októbra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Dnes oslavuje svoje 51. narodeniny gitarista JOHN 5

John William Lowery (narodený 31. júla 1970), známy predovšetkým pod umeleckým menom John 5 , je americký gitarista. Lowery sa narodil v Grosse Pointe v Michigane . Na gitaru začal hrať keď mal 7 rokov. Jeho rodičia podporovali jeho hranie, pokiaľ to nerušilo jeho vzdelávanie. Lekcie na gitare absolvoval aj od gitaristu Roberta Gillespieho, ktorý ho naučil klasické blues a rock ‚n‘ roll . 

Lowery začal svoju kariéru ako gitarista, keď sa vo veku 17 rokov presťahoval do Los Angeles. Jeho prvou kapelou v LA bola Alligator Soup, ktorá ho priviedla k dôležitému stretnutiu s Rudym Sarzom z Whitesnake. Ten prijal Loweryho do svojej kapely Sun King a dal mu svoju prvý skutočný kúsok expozície. Toto ho priviedlo k producentovi Bob Marlette, ktorý spolupracoval okrem iných aj s Tracy Chapman , Alice Cooper , Rob Halford a Black Sabbath .

Prvý skutočne „veľký zlom“ Johna 5 pravdepodobne nastal, keď si ho vybral bývalý frontman skupiny Van Halen David Lee Roth. John 5 predložil šesť skladieb, ktoré napísal pre Rotha. Pretože bol dlhoročným fanúšikom tvorby Davida Lee Rotha, či už vo Van Halen alebo ako sólový umelec, Lowery veril, že vie presne, čo by Roth chcel. Keď Roth počul Loweryho piesne, urobil na neho veľký dojem a následne ho požiadal, aby predložil niekoľko ďalších skladieb. V tom čase si Roth vyberal medzi Lowerym a Mikeom Hartmanom.

Po nahrávke Mechanical Animals , Marilyn Manson hľadal gitaristu namiesto gitaristu Zim Zuma, ktorý bol v priebehu procesu nahrávania vylúčený z kapely. John išiel skúsiť šťastie. Po turné s Robom Halfordom v Európe dostal John hovor od Mansonovho manažéra s otázkou, či by sa chcel stretnúť s Mansonom na obede. Na stretnutí Manson požiadal Johna, aby sa pridal k skupine. Lowery to prijal a Manson mu dal meno „John 5“. Ako povedal Lowery, „práve vtedy a tam.

V roku 2005 založil Lowery skupinu Loser. Najatím speváka Joe Graha , Charlesa Leeho na basu a Glendona Craina na bicie začali pracovať na debutovom albume Just Like You . Skupinu spoluzakladal aj priateľ a producent Bob Marlette . Spevák Joe Grah už mal za sebou značné úspechy vo svojom domovskom štáte Texas, v skupine Jibe . Marlette odporučila Graha Lowerymu, a tak Lowery naskočil do lietadla do Texasu, aby videl kapelu hrať. Grah odletel späť do LA a bol okamžite najatý.

Kým Lowery pracoval s Loserom, začal spolupracovať aj s kultovým rockovým výtvarníkom a filmovým režisérom Robom Zombie . Lowery a Zombie, ktorí sa stretli na benefičnom koncerte v Camp Freddy , si okamžite sadli a Rob požiadal Loweryho, aby s ním hral na Ozzfeste 2005. „Som úplne nadšený, že mám možnosť hrať s Robom na Ozzfeste! Bol jedným z mojich najpopulárnejších umelcov už dlhú dobu. Mal som možnosť hrať s ním pred niekoľkými týždňami a nikdy som si nemyslel, že by som mal možnosť zdieľať s ním pódium a hrať jeho piesne , ktoré všetci poznáme a milujeme!“

Počnúc rokom 2004 spoločnosťou Vertigo zaznamenal Lowery osem inštrumentálnych albumov. V jeho dielach sa predstavilo mnoho hosťujúcich hráčov. Napríklad na Songs for Sanity mal Alberta Lee a v ďalších sa vyskytli Steve Vai Joe Satriani a Jim Root. V roku 2009 vydal John remixový album Remixploitation . Lowery vydal aj inštruktážne DVD s názvom The Devil Knows My Name (2007). 

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3