24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

BEHEMOTH: Rozsudok „z rúhania“ bol zrušený na základe odvolania

Vlani vo februári bol frontman skupiny BEHEMOTH Adam „Nergal“ Darski odsúdený vo Varšave za urážku náboženského cítenia. Obvinenia vyplynuli z obrázku, ktorý poľský hudobník zverejnil na sociálnych sieťach a na ktorom je zobrazená noha na obrázku Panny Márie . V tom čase mal Darski  zaplatiť pokutu 15 000 zlotých (zhruba 4 000 dolárov) a súdne trovy takmer 3 500 zlotých (zhruba 942 dolárov).

Darski neskôr rozsudok napadol a rozsudok bol teraz zrušený. V rozsudku sudca napísal, že predmetná fotografia bola uverejnená na sociálnych sieťach Nergala, a preto bola sprístupnená iba konkrétnej skupine ľudí, ktorí si ju mohli pozrieť po tom, ako si v hornej časti stránky pozreli zrieknutie sa zodpovednosti: „Obsah na tomto profile môže uraziť vaše náboženské a iné pocity. Ak nechcete, aby sa to stalo, prestaňte ma sledovať.

Pred siedmimi mesiacmi Nergal pre The Irish Times povedal , že sa voči svojmu odsúdeniu odvoláva, pretože inak by mal záznam v registri trestov, a preto nebude môcť cestovať v mnohých krajinách vrátane USA a Austrálie.

Myslím si, že verejnosť nevie podrobnosti o stupni obťažovania, ktorým som prešiel,“ povedal. „Začína to byť obludné a je to stále väčšia vlna cenzúry a obťažovania. Každých pár týždňov sa musím prihlásiť na polícii a ísť na rôzne pojednávania a vynaložiť majland na právnikov so všetkými nákladmi na súdne spory.”

Som dokonalým cieľom,“ pokračoval. „Poľské orgány si ma len doberajú. Nie je tajomstvom, že ma prokurátor považuje za svojho obľúbeného obetného baránka. Sleduje môj účet na Instagrame . Viete si to predstaviť? Je to šialené a absolútne bezprecedentné.

Amnesty International už skôr vyzvala poľské orgány, aby zrušili alebo zmenili a doplnili právne ustanovenia, ako napríklad článok 196 Trestného zákona, ktoré kriminalizujú vyhlásenia chránené právom na slobodu prejavu.

V roku 2011 bol Nergal v Poľsku oslobodený spod obžaloby, že urážal náboženské cítenie, keď počas vystúpenia kapely v septembri 2007 v Gdyni označil katolícku cirkev za „najvražednejší kult na planéte“ a roztrhal kópiu Biblie.

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3