1. decembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Dnes oslavuje svoje 45. narodeniny spevák a gitarista Joe Duplantier z kapely GOJIRA

Joseph Andrew Duplantier (narodený 19. októbra 1976) je francúzsko-americký hudobník, hudobný producent a ekologický aktivista, známy predovšetkým ako rytmický gitarista, spevák a textár skupiny Gojira .

Duplantier sa narodil v Paríži a vyrastal v Ondres . Vyrastal v prostredí, kde mala hudba a umenie významné miesto. V štrnástich sa naučil hrať na gitare a na strednej škole založil svoju prvú kapelu. Vyštudoval umenie a začal pracovať ako grafik. Potom spolu so svojim mladším bratom Mariom v roku 1996 založil deathmetalovú skupinu Godzilla. Spolu so svojim bratom bol členom skupiny Empalot . Godzilla zmenila svoj názov na Gojira, ktorý sa z neznámeho stal medzinárodným. Je tiež bývalým basistom skupiny Cavalera Conspiracy , do ktorej ho pozvali Gloria a Max Cavalera .

Duplantier má americkú národnosť podľa rodičov, čo ho viedlo k usadeniu sa v New Yorku v roku 2011. Je tiež majiteľom nahrávacieho štúdia v Ridgewoode v štáte Queens s názvom Silver Cord Studio. Počas svojej kariéry potvrdzoval záujem o prírodu a zvieratá. Zamýšľa sa nad ekologickými problémami a ochranou životného prostredia, čo sa odzrkadľuje v jeho textoch. Podporu pôvodným obyvateľom vyjadril aj prostredníctvom získavania finančných prostriedkov.

K Duplantierovým raným vplyvom patria kapely ako Death,  Metallica, Morbid Angel,  Sepultura, Cannibal Corpse a Slayer.  Povedal, že ambíciou Gojiry v ich počiatkoch bolo byť „násilný, nesúrodý a zvláštny“. Duplantier uvádza Mikea Oldfielda a jeho album „Crises“ z roku 1983 ako významnú hudobnú inšpiráciu. Ako dospel, Duplantier uvádzal ako vplyv ďalšie hudobné štýly, ako napríklad progresívny rock , tradičný rock , Americana, a blues . V roku 2021 diskutoval aj o tom, ako mu Pink Floyd , Led Zeppelin a Jimi Hendrix neprestávajú byť inšpiráciou.  Ďalší umelci, ktorí Duplantiera ovplyvnili sú Portishead , Radiohead  a Sade .

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3