23. januára 2022

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Dnes oslavuje okrúhlych 60r. Chad Smith, bubeník RED HOT CHILI PEPPERS

Chad Gaylord Smith (nar. 25. októbra 1961)  je americký hudobník, ktorý je bubeníkom skupiny Red Hot Chili Peppers od roku 1988. Skupina bola uvedená do Rock and Roll Hall of Fame v roku 2012. Smith je tiež bubeník hardrockovej superskupiny Chickenfoot.

Smith nahrával s Glennom Hughesom , Johnnym Cashom , Johnom Fogertym , Jennifer Nettles , Kid Rock , Jakeom Buggom , bratmi Avett , Joe Satriani , Post Malone , Lanou Del Rey a Halsey . V roku 2010 sa k nemu pridali Dick Van Dyke a Leslie Bixler a vydali Rhythm Train , detský album, na ktorom Smith spieval a hral na rôzne nástroje. V roku 2020 sa Smith podieľal na písaní a vystupoval ako súčasť sprievodnej kapely na albume Ozzyho Osbourna Ordinary Man .

Časopis Spin umiestnil Smitha na 10. miesto v zozname „100 najväčších bubeníkov alternatívnej hudby“ v máji 2013. Čitatelia britského magazínu Rhythm označili Smitha a basgitaristu Red Hot Chili Pepper Flea za štvrtú najlepšiu rytmickú dvojicu. Smith je tiež známy svojou charitatívnou prácou najmä s mladými hudobníkmi. Bol lobistom za podporu hudobného vzdelávania na amerických štátnych školách. Smith je tiež hostiteľom koncertnej série PBS Landmarks Live in Concert , ktorá sa začala v januári 2017.

Smith bol dvakrát ženatý. Smith bol ženatý s Mariou St John v rokoch 1996 až 1997, s ktorou mal Smith dcéru Manon (nar. 1997).

Má tiež ďalšie dve deti, Justina Smitha (nar. 1998) a speváčku a skladateľku Avu Maybee Cardoso Smith (nar. 2001), ktoré pochádzajú z iných vzťahov. 

V roku 2004 sa Smith oženil so svojou druhou manželkou, architektkou Nancy Mack, s ktorou má troch synov Colea (nar. 2005), Becketta (nar. 2009) a Dashiella (nar. 2012). Mack a Smith bývajú v Malibu v Kalifornii .

Smith má dvoch starších súrodencov, brata Bradleyho a sestru Pamelu. Rovnako ako niektorí jeho kolegovia z kapely Red Hot Chili Peppers , aj Smith zápasil s užívaním návykových látok . Dlhé roky bojoval s alkoholizmom a užívaním kokaínu . V roku 2008 sa prihlásil do protidrogovej liečebne .

Foto: Stefan Brending 

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3