24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Zakladáme rockovú skupinu – akú basgitaru vybrať?

Minule sme si povedali niečo o gitarách a o bicích nástrojoch. Dnes si povieme niečo o basgitarách.

Často sa hovorí, že každá kapela je tak dobrá, ako dobrý je jej basák. Je to samozrejme povedané trocha zveličene, ale i tak je v tomto výroku hodne pravdy. Basgitarista je totiž člen kapely, ktorý stojí na pomedzí rytmickej zložky (bubeník) a melodickej zložky (gitarista, klávesák a podobne). Spolu s bicími udáva tempo a groove skladby a svojimi tónmi a rozkladmi akordov stvrdzuje to, čo hrá práve napríklad gitarista.

Basgitara pre začiatočníkov:

Na začiatku nie je vôbec od veci vyberať podľa toho, aký nástroj sa vám páči. Keď vám totiž hneď od začiatku padne do oka a zmilujete si ho, bude sa vám na neho učiť vždy o mnoho lepšie.

Najvšestrannejšie basgitary sú typu Jazz Bass, za ktorými stojí americký výrobca Fender. Typ JB sa ale stal natoľko kultový, že ho v rôznych variáciách vyrába i mnoho ďalších výrobcov. Pre začiatočníka je typ JB výbornou voľbou, pretože ide o úplný štandard.

Štyri, alebo päť strún?

Rozdiel medzi 4-strunovou a 5-strunovou basgitarou spočíva v tom, že takzvaná „päťka“ má naviac hlbokú strunu „B“ , ktorá pri štandardnom ladení umožňuje hrať o ďalšie 3 tóny nižšie.

Položte si nasledujúcu otázku. Na čo hrá váš basový idol – má 4-strunnú, nebo 5-strunnú basgitaru? Táto otázka nie je vôbec od veci, pretože až sa naučíte základy, budete si určite chcieť zahrať basové party vašej obľúbenej kapely. A pokiaľ sú napísané pre 5-strunnú basgitaru, nebojte sa i ako začiatočník zvoliť hneď na začiatok tento typ. Ak nikoho takého nemáte, tak štandard je 4-strunná basgitara, ktorá úplne v pohode zapadne do akéhokoľvek hudobného štýlu.

Aktívna či pasívna basgitara?

Čo sú tieto dva pojmy a aký je medzi nimi rozdiel? Ovládanie pasívnej basgitary je v drvivej väčšine veľmi jednoduché – hlasitosť, tónová clona a pomer medzi snímačmi (ak má basgitara viac ako jeden snímač). Aktívna elektronika v basgitare ponúka širšie možnosti ovládania zvuku – väčšinou má základné ovládanie úrovne basových a výškových frekvencii, niektoré sofistikovanejšie modely majú aj ovládanie stredových frekvencii, prípadne aj parametrický volič stredovej frekvencie. Aktívna elektronika ale nie je žiaden zázračný liek – a ak samotný nástroj nehrá dobre, elektronika mu nepomôže. Navyše, niektoré aktívne elektroniky sa nedajú prepnúť do pasívneho režimu a ak tvojej 9V batérii dôjde šťava, dohral/a si.

Ako basgitaru ozvučiť?

Rovnako ako elektrická gitara i basgitara potrebuje nejakú aparatúru, do ktorej nástroj zapojíte a ktorá reprodukuje zvuk nástroja. Tieto aparatúry rozdeľujeme do dvoch typov: basgitarové kombá a set basgitarového zosilňovača a reproboxu. Začiatočníkom odporúčame basgitarové kombo. Toto zariadenie v sebe totiž má zabudovaný zosilňovač i reproduktor, takže nič ďalšie nepotrebujete.

K domácemu hraniu a prvým basgitarovým krokom vám postačí kombo s výkonom do 50 W (výkon komba uvádzame pri každom z nich) Ak plánujete hrať s kapelou bez bicích (napríklad iba gitarista, klávesy a nejaká ľahšia perkusia, tak sa poobzerajte po niečom okolo 100 W. Ak vaša kapela bude mať plnohodnotnú biciu súpravu, bude to chcieť niečo, čo má 200 W a viac.

Príslušenstvo pre basgitary:

Basová gitara sa nezaobíde bez základného príslušenstva. V prvej rade potrebujete nástrojový kábel, ktorým pripojíte basu do komba alebo zosilňovača. K naladeniu nástroja potom budete potrebovať ladičku (dobre poslúži akákoľvek klipová). Hodiť sa vám bude tiež popruh a stojan. Ak s basou plánujete cestovať, odporúčame kúpiť mäkký obal (pohodlnejší) alebo pevný kufor (bezpečnejší).

Zdroj: kytary.sk, muziker.sk, Internet

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3