21. júna 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Album “Master of Puppets” od skupiny METALLICA oslávil 35 rokov

Už mali navrhnutý obal pre LP. A teraz všetko, čo Metallica musela urobiť, bolo “iba” vytvoriť piesne ďalšej úrovne pre ich epochálne tretie album Master of Puppets. Album začali písať v polovici roku 1985 a vydali ho 3. marca 1986.

Ľahšie sa to hovorilo ako robilo, ale Metallica túto výzvu zvládla. Mali za sebou dynamiku úspešného albumu a svetové turné a sebadôveru svetového športovca hodinu pred veľkým zápasom. To, čo Metallica dokázala len za šesť až osem týždňov písania, bolo veľmi pozoruhodné, najmä vzhľadom na mnohostranný charakter skladieb, ktoré zložili.

Dnes je Master of Puppets všeobecne uznávaný ako album, ktorý popohnal thrash metal do hlavného prúdu. Skladby boli pútavé a výbušné, ale boli tiež starostlivo prepracované a odborne upravené. Kombinácia tempa guľometu a gitarových riffov (“Battery,” “Disposable Heroes,” “Damage, Inc.”), rytmicky rozmanité eposy (“Master of Puppets,” “Welcome Home (Sanitarium)“. Neprekonateľné songy strednej rýchlosti (“The Thing That Should Not Be,” “Leper Messiah”) a nepochybne inštrumentálna bomba („ Orion “) zdvihli latku tak pre thrash, ako aj pre celý žáner metalu. Ale pochopenie konkrétnej a pevnej kompozície albumu a bezchybných štruktúr piesní si vyžaduje ohliadnutie za prelomovým druhým albumom skupiny Metallica Ride the Lightning .

Aby sa neubralo nič z lesku Master of Puppets, ale v čase, keď Metallica začala písať album, vedeli že chcú stavať na skladbách z Ride the Lightning .

Viac-menej sme chceli prerobiť Ride the Lightning na niečo oveľa lepšie,“ súhlasil producent Flemming Rasmussen. „Vždy som vedel, že Metallica zdvihla latku zakaždým, keď šli do štúdia. Neustále zvyšovať technické schopnosti, len tak sa môžeš zlepšovať.

Predtým, ako vstúpili do štúdia, absolvoval Lars Ulrich lekcie hry na bicie, aby zlepšil svoje načasovanie a pohyblivosť. Hlavný gitarista Kirk Hammett sa spojil so svojím starým učiteľom gitary Joe Satrianim. Prvá pieseň, ktorú James Hetfield a Ulrich napísali v ich polorozpadnutom dome v El Cerrito v Kalifornii, bola „Battery“, krátko po nej nasledovala skladba „Disposable Heroes“.

Okrem toho, že titulná skladba je lyrickým vrcholom albumu Master of Puppets, je aj hudobne najdobrodružnejšia. Nie je to však ďaleko pred ostatnými skladbami. Počas celej nahrávky Metallica vrhá tradičné tempo do mixu s extrémnou dynamikou, ktoré sa pohybujú medzi oslepujúcou rýchlosťou a jemnou artikuláciou. “Snažíme sa zostať čo najviac nepredvídateľní,” uviedol Ulrich v dokumente Enter Night: A Biography of Metallica od Micka Walla. “Vôbec sa nám nepáči myšlienka hrať to na istotu. Vždy sa snažíme robiť veci, ktoré fungujú trochu inak, ako sme si ich sami predstavovali.

Zatiaľ čo Hetfield a Ulrich napísali väčšinu Master of Puppets doma, gitarista Kirk Hammett prišiel s nápadmi pre päť skladieb. Basgitarista Cliff Burton je spoluautorom troch piesní a je všeobecne uznávaný za inšpiráciu skupiny Metallica pri začleňovaní ďalších prvkov klasickej hudby do svojich skladieb, čo je zrejmé aj na skladbách „Battery“ a „Orion

Album Master of Puppets bol v hitparáde albumov Billboard 72 týždňov a 4. novembra 1986 mala Metallica svoju prvú zlatú za tento album. Tragicky zosnulý Burton sa nedožil toho, aby cenu dostal. 27. septembra 1986 zomrel , keď sa vo švédskom okrese Kronoberg zrútil a prevrátil autobus skupiny. Burton, ktorý v tom čase spal na svojej poschodovej posteli, vypadol z okna a bol stlačený pod vozidlom. Kapela bola na ceste z vystúpenia v Solne na ďalšie vystúpenie v Kodani.

Po Burtonovom pohrebe 7. októbra 1986 sa Metallica rozhodla pokračovať s novým basgitaristom. Uskutočnili konkurzy a vybrali člena skupiny Flotsam and Jetsam Jasona Newsteda . Svoju prvú šou s kapelou odohral 8. novembra 1986 v kalifornskej Resede.

27. júla 1988 získal album Master of Puppets platinovú platinu. A napriek dramatickým hudobným posunom Metallicy v 90. rokoch, Master of Puppets pokračoval v predaji: 1. marca 1991 získal dvojnásobnú platinu, 28. júna 1994 trojitá platina, 3. novembra 1997 štvornásobná platina, 18. novembra 1998 päťnásobná platina a 9. júna 2003 šesťnásobná platina.

Zdroj: loudwire.com, Youtube

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3