21. júna 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Dnes je to 42 rokov, čo vyšiel album “Overkill” od kapely MOTORHEAD

Povedzme si úprimne, slovo “Classic” sa niekedy používa aj keď to nie je skutočne tak. Pár úspešných piesní netvorí klasický album. Skutočná klasika obstojí v skúške času, a to nielen na pár rokov, ale na celé desaťročia. Znovu ju objavia ďalšie generácie, ktoré sa po vydaní ešte nenarodili. Je viac než pravdepodobné, že predbehne dobu, posunie hranice hudby a inšpiruje nespočetné množstvo kapiel. A zakaždým si kúpite novú kópiu, pretože ste tú starú opotrebovali.

Každopádne, album Overkill bol druhým albumom od Motorhead a je to klasika v každom zmysle slova. Zaznamenaný bol behom dvoch týždňov v Roundhouse Studios v Londýne a dnes oslavuje 42 výročie. Podstatné je ale to, že album je tak ohromujúci teraz, ako v deň kedy bol vytvorený. To, že titulná skladba bola poslednou skladbou, ktorú kedy Motörhead hrali na koncerte, ​​hovorí jasnou rečou.

Dá sa povedať, že bez albumu Overkill by asi neexistovala  Metallica alebo Slayer, alebo celý žáner thrash metalu. Je iróniou, že úvodný dvojkopak v úvode titulnej skladby vznikol náhodne. Bubeník Phil” Philthy Animal” Taylor bol v skúšobni nastaviť nové bicie, ktoré mu dodali a iba tak si skúšal. Legenda hovorí, že Lemmy a Eddie vošli dovnútra, zatiaľ čo Philthy sa snažil dosiahnuť správnu koordináciu… Keď ich uvidel, tak sa zastavil. No a Lemmy s Eddiem povedali: “Nie, neprestávaj! Pokračuj!” A tak vznikla skladba Overkill.

Bubeníkom, ktorý ma uviedol do dvojkopakovej podoby, bol Phil Taylor z Motörhead,“ uviedol Lars Ulrich z kapely Metallica v dokumente Metal Evolution. “Keď som prvýkrát počul Overkill na začiatku roka 1979, to bolo to akoby mi vybuchla hlava.”

Podobný postoj zaujal aj bubeník Slayer, Dave Lombardo: ” Motörhead boli prví, čo som počul dvojkopak” povedal v dokumente.” Počul som o iných bubeníkov čo používali dvojkopak, ale nemyslím si, že robili niečo podobné v tomto tempe a rytme.”

Ale, ako už bolo spomenuté, jedna skvelá skladba, alebo dokonca niekoľko z nich, nevytvára klasický album. Produkovaný Jimmy Millerom, ktorý predtým spolupracoval s Rolling Stones, je Overkill nabitý drahokamami. Od Stay Clean, cez I Won’t Pay Your Price, I’ll Be Your Sister po Capricorn. A to je iba jedna strana. Na druhej sa nachádzajú No Class – o ktorej sa povráva, že riff ukradli od ZZ Top, nasleduje rachotiaci Damage Case, divoký Tear Ya Down, ďalej Metropolis (napísaný zrejme päť minút po tom, čo Lemmy uvidel rovnomenný film v kine) a záverečný bluesový Limb From Limb.

Do konca roku 1979 sa albumu Overkill predalo viac ako milión kópií, a to oprávnene. Nachádza sa takmer na každom zozname najlepších metalových albumov, aké boli kedy vydané. Zatiaľ čo všetci traja členovia tejto legendárnej zostavy prešli na druhý svet, nemožno pochybovať o tom, že samotná nahrávka zostane nesmrteľná. 

Zdroj: kerrang.com, Youtube

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3