1. decembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

DAVE GROHL: Bál som sa písať o smrti KURTA COBAINA

V novom rozhovore Dave Grohl povedal, že kapitola o smrti frontmana Kurta Cobaina  v roku 1994, bola najťažšia časť jeho knihy „The Storyteller: Tales Of Life And Music“. Na otázku, prečo sa rozhodol napísať túto kapitolu ako poslednú, odpovedal Grohl: „Pretože som sa to bál napísať. Jedna vec je písať o zážitkoch, keď máte 12 rokov alebo písať o tom, že vezmete svoje deti na tanec ocko-dcéra, druhá vec je písať niečo, o čom ste sotva hovorili s blízkymi ľuďmi. Myslím tým, že som v tomto príbehu odhalil niektoré veci, ktoré som nikdy nepovedal svojim najbližším priateľom. Bál som sa to napísať.“

V prvom rade som vedel, čo ľudia chcú, aby som to napísal,“ pokračoval. „Myslím si, že ľudia majú veľa nezodpovedaných otázok – rovnako ako ja. Preto som sa rozhodol napísať to v oveľa širšom emocionálnom zmysle – proces straty a smútku a ako sa to líši od človeka k človeku. Áno, bolo to ťažké napísať.

Dave si tiež spomenul, ako mu náhodné stretnutie v Írsku dalo motiváciu reštartovať svoj život a založiť FOO FIGHTERS v mesiacoch nasledujúcich po Cobainovej smrti.

Po tom, čo Kurt zomrel a NIRVANA skončila, naše svety sa obrátili hore nohami,“ povedal. „Neviem, či niekto vedel, ako pokračovať alebo čo robiť ďalej. Osobne som sa o hudbu nezaujímal. Odložil som nástroje a ťažko sa mi počúvalo rádio. A po niekoľkých mesiacoch som sa rozhodol, že pôjdem hľadať cestu uprostred ničoho. Chcel som byť preč od všetkých a všetkého. Išiel som teda na jedno z mojich obľúbených miest – Ring Of Kerry v Írsku, kde som už bol. A je úplne vzdialené miesto, nič tam nie je. Sú to len vidiecke cesty a nádherné scenérie. A išiel som tam po poľnej ceste a v diaľke som videl stopára a pomyslel som si: ‚No, možno ho vezmem.‘ A keď som bol bližšie a bližšie, mal tričko na sebe. Takže aj uprostred ničoho som akoby videl Kurta, ako sa na mňa pozerá. A vtedy som si uvedomil, ‚Toto nemôžem zabudnúť. Musím ísť domov. Musím vziať nástroje späť do rúk a musím pokračovať v hraní hudby, pretože mi to zachránilo celý život a myslím si, že by sa to mohlo zopakovať.“ Išiel som domov a založil FOO FIGHTERS .“

Kniha „The Storyteller – Tales Of Life And Music“ vyšlal 5. októbra prostredníctvom Dey Street Books a Simon & Schuster . Grohl v knihe hovorí o tom, aké to bolo vyrastať ako dieťa s veľkými snami v Springfielde vo Virgínii a ako tieto sny prežil pri hudbe na svetovej scéne. Kniha obsahuje príhody o Davidovi Bowiem , Joan Jett , Iggy Pop a Paul McCartney, ako aj príbehy o dobe, keď hral na bicie pre Toma Pettyho , chodil na  AC/DC a účinkoval v Bielom dome.

Foto: Andreas Lawen

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3