1. decembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Štvrtý štúdiový album LED ZEPPELIN oslavuje 50. výročie

Štvrtý štúdiový album LED ZEPPELIN , lepšie známy ako „Led Zeppelin IV“ , prišiel pred 50 rokmi, 8. novembra 1971.

„Led Zeppelin IV“ zostáva jedným z kreatívne najvplyvnejších a komerčne najúspešnejších albumov v histórii hudby. Ako umelecká výpoveď nahrávka udrela na strunu, ktorá naďalej celosvetovo rezonuje medzi hudobnými fanúšikmi a zároveň inšpiruje generácie hudobníkov.

Komerčne je „Led Zeppelin IV“ albumom, ktorého sa celosvetovo predalo viac ako 37 miliónov kópií. V USA bol album nedávno certifikovaný RIAA ako 24-krát platinový, pričom sa stal piatym najpredávanejším albumom všetkých čias a zároveň najpredávanejším albumom britského umelca (spoločne s „The Beatles“ alias The White Album). Mimo Ameriky je album certifikovaný ako diamantový v Kanade (x2), multiplatinový v Austrálii (9x), Spojenom kráľovstve (6x) a Francúzsku (2x); platinový v Argentíne, Brazílii, Taliansku, Nórsku, Poľsku a Španielsku a zlatý v Nemecku (3x).

Pred úspechom a oceneniami v roku 1971 skupina najprv strávila jeseň a zimu 1970 písaním a nahrávaním „Led Zeppelin IV“ , pričom prvé nahrávacie stretnutia začali v Londýne v Island Studios v decembri 1970. O mesiac neskôr sa skupina presťahovala do Headley Grange, čo bol vidiecky dom v Hampshire v Anglicku. Prerobili dom na nahrávacie štúdio a použili mobilné štúdio THE ROLLING STONES na nahranie väčšiny základných skladieb albumu s inžinierom Andym Johnsom , ktorý tiež skonštruoval niektoré skladby „Led Zeppelin II“ a „III“ .

Jimmy Page , ktorý album aj produkoval, hovorí: „Po krátkom pobyte, ktorý sme s Robertom Plantom mali na chate Bron-Yr-Aur [počas práce na ‚Led Zeppelin III‘ ], som videl situáciu, že sme všetci býval v Headley Grange a mali sme nahrávacie auto. Bol som nadšený z celej tejto myšlienky použiť ho ako pracovisko, aby ste sa mohli plne sústrediť na úsilie pri vytváraní hudby, zatiaľ čo bývate na mieste.

Bolo to všetko trochu experimentálne,“ hovorí John Paul Jones . „Bolo to však prvýkrát, čo sme skutočne zostali spolu. Predtým sme nahrávali v štúdiách… A vždy to bol hotel, štúdio, hotel, štúdio. Nikdy sme neboli na jednom mieste a mali sme tam nahrávacie zariadenia. Bol to pre nás skutočne nový spôsob práce a myslím si, že to bol naozaj dobrý spôsob. Mali sme túto obrovskú starú miestnosť s veľkým krbom a so všetkým zariadením. Po celý čas sa nejakým spôsobom robilo muzicírovanie, čo môžete vidieť na výsledku, celkom dobre fungovalo.

Je známe aj to, že album bez názvu bol vydaný bez textu na prednom alebo zadnom obale, vrátane názvu skupiny alebo názvu albumu – v tom čase to bol radikálny nápad.

Foto: Jim Summaria

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3