24. septembra 2021

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Zakladáme rockovú skupinu – ako si postaviť domáce štúdio

Máte už v skúšobni všetko na hranie – bicie, gitara, basgitara, mikrofóny, ozvučenie. A zrazu vás napadlo, že by bolo fajn vašu hudbu nahrať a ponúknuť vašim fanúšikom. Čo k tomu potrebujeme?

Štúdiové mikrofóny, zvukové karty, štúdiové monitory – tri základné stavebné kamene vášho budúceho štúdia. Nahrávanie v domácich štúdiách je jednoznačne trendom dnešnej doby. Vybavenie je dnes výrazne dostupnejšie a i lacnejšia štúdiová technika vám dokáže poskytnúť vysokú kvalitu minimálne k natočeniu vydarených demo nahrávok.

Štúdiový mikrofón:

V štúdiách sa štandardne používajú veľkomembránové kondenzátorové mikrofóny. Tie sú konštruované tak, aby dokázali zachytiť detailne a verne každý zdroj zvuku. Veľkomembránové mikrofóny sa hodia k nahrávaniu spevov, akustických gitár, snímaniu reproboxov alebo gitarových komb, nahrávaniu perkusných nástrojov a podobne.

Zvuková karta:

Hneď po mikrofóne je základom nahrávania tiež zvuková karta. Do nej zapojíte mikrofón, gitaru, klávesy a akýkoľvek iný nástroj alebo zdroj zvuku. Zvuková karta potom z vášho analógového signálu, ktorý do nej ide káblom, vytvorí digitálnu stopu, ktorú ďalej pošle do počítača a vášho hudobného programu (DAW). Dôležitým parametrom zvukovej karty je tiež počet výstupov. Ak viete, že vám bude stačiť nahrávať napríklad spev s gitarou, úplne vám postačí karta s dvomi vstupmi. K nahrávaniu viacerých stôp naraz (napríklad bicie súpravy) budete potrebovať vstupov viac.

Najjednoduchšie karty ponúkajú CD kvalitu, teda frekvenciu vzorkovania 44,1 kHz, prípadne 48 kHz pri šestnásťbitovej hĺbke rozlíšenia, kvalitnejšie majú frekvenciu vzorkovania 96 kHz a špičkové 192 kHz. Zatiaľ čo frekvencia 44,1 alebo 48 kHz zvyčajne postačí, iné je to s bitovou hĺbkou, ktorá rozhoduje o kvalite digitalizácie. Lepších je 24 bitov, pretože sú potom kvalitne prevedené i tichšie zvuky a lepšie znie tiež výsledný mix.

Štúdiové monitory:

V štúdiu (ani v tom domácom) sa k posluchu nepoužívajú bežné „reproduktory“, ale takzvané štúdiové monitory. To je podstatný rozdiel a nejeden štúdiový zvukár je na túto zámenu pojmov háklivý. Štúdiové monitory sú štandardne určené k blízkemu a kritickému posluchu. Ich zvuk je vyrovnaný, aby „nenadržoval“ žiadnemu frekvenčnému pásmu, a vy ste tak mali autentický posluch nahrávky, ktorú budete ďalej upravovať a miešať.

Počas nahrávania a pri editácii hudby sa používajú takzvané nearfield monitory, ktoré sú už podľa názvu určené pre blízky (kritický) posluch. Stavajú sa na stôl (väčšinou vedľa obrazovky počítača) na ktorom sa zvuk spracováva. V dnešnej dobe nie je nutné hľadať vhodný zosilňovač, pretože absolútna väčšina monitorov je aktívnych – majú v sebe vstavaný zosilňovač. Štúdiové monitory sa tak zapájajú priamo do zvukovej karty.

K monitorom je tiež potrebné zakúpiť vhodné káble, ktorými sa do nich posiela zvuk. Dnes sa väčšinou používajú symetrické káble s konektormi XLR-samec (do monitoru) a s 1/4 “stereo” Jackom na druhej strane (do zvukovej karty). Základné monitory predávané v páre sa často pripájajú k PC alebo zvukovej karte pomocou cinchových káblov. Pokiaľ budeme monitor stavať na stôl, je dobré si pod ne kúpiť akustický molitan, aby doska stola nezačala rezonovať. S výnimkou tých najmenších monitorov je lepšie si zadovážiť vhodný stojan.

Hudobné a editačné softwary:

Akonáhle si zabezpečíte mikrofón, zvukovú kartu a štúdiové monitory, chýba vám ešte posledná podstatná vec k tomu, aby ste mohli začať nahrávať vašu prvú skladbu. Ide o takzvané DAW resp.Digital Audio Workstation. Pod týmto sofistikovaným pojmom sa ukrývajú všetky počítačové programy, ktoré sa používajú k práci a editácii hudby v počítači. Štúdiovým štandardom je program Cubase, producenti elektronickej hudby zasa vo veľkej miere uprednostňujú software Ableton Live.

Štúdiové príslušenstvo:

Vaše domáce štúdio sa nezaobíde bez základného príslušenstva, medzi ktoré patria hlavne káble. K pripojeniu mikrofónu do zvukovej karty budete potrebovať mikrofónny XLR kábel. Zvukové karty sa k počítaču najčastejšie pripájajú pomocou USB kábla, ktorý štandardne býva súčasťou balenia, takže túto časť nemusíte riešiť :-). Ďalšie káble, ktoré budete potrebovať k pripojeniu štúdiových monitorov do zvukovej karty.K tomu účelu najlepšie súži symetrické 1/4 jack – XLR káble.
Ak hodláte vo vašom domácom štúdiu nahrávať spev, odporúčame si zabezpečiť mikrofónový stojan, pop-filter a akustický paravan. Ten okolo mikrofónu vytvorí polkruh a zamedzí tak nežiaducim odrazom zvuku pri speve.

Zdroj: kytary.sk, Internet

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3