23. januára 2022

RADIO Rock SV

…ak máš v srdci rockovú hudbu, si na správnom mieste

Album skupiny SLAYER „Christ Illusion“ oslávil 15 rokov

Christ Illusion je desiaty štúdiový album americkej thrashmetalovej skupiny Slayer , ktorý vydali 8. augusta 2006 spoločnosťou American Recordings . Bol to prvý album skupiny, ktorý predstavil všetkých 4 pôvodných členov s ich bubeníkom Daveom Lombardom od Seasons in the Abyss (1990).

Grafický obal albumu zobrazujúci zmrzačeného Krista namaľovaného dlhoročným spolupracovníkom Larrym Carrollom vyvolával kontroverzie. Konzervatívnym maloobchodníkom, ktorým bol originál nepríjemný, boli vydané alternatívne obaly a skupina tiež vydala cenzúrovaný obal bez urážlivého umeleckého diela.

Album Christ Illusion získal všeobecne priaznivé kritické recenzie a zaradil sa na 5. miesto v rebríčku US Billboard 200 , čo z neho robí druhú najvyššiu pozíciu v americkom rebríčku v roku 2015. Album obsahuje piesne „ Eyes of the Insane “ a „Final Six“, ocenené cenou Grammy. 

Gitarista Kerry King spomína, že deväť z jedenástich piesní pôvodne navrhnutých pre Christ Illusion bolo nahraných ako demo v roku 2004, pričom za bicími bol Dave Lombardo .  Lombardo si však spomína na nahrávanie s Kingom už v roku 2003, keď boli v Lombardovom dome dokončené dve ukážky.

V rozhovore z júla 2004 gitarista Jeff Hanneman povedal „Ja a Kerry máme veľa piesní“ a vyjadril zámer kapely dokončiť album v tomto roku. Vydavateľstvo skupiny Slayer American Recordings v tom čase rokovalo o prechode distribútorov albumu z Columbia Records na Warner Bros Records , čo znamená, že album bude dočasne odložený, kým sa problém nevyrieši. Z tohto dôvodu skupina v tom čase nedokončila album, pretože distribučná dohoda s vydavateľstvom Warner Bros Records bola podpísaná až koncom júla 2005.

Vydanie Christ Illusion ako desiateho štúdiového albumu skupiny Slayer bolo pôvodne naplánované na 6. júna 2006 šiesty deň šiesteho mesiaca šiesteho roku desaťročia. Táto konotácia s knihou Book of Revelation’s Number of the Beast sa v tej dobe používala ako marketingový trik na humbuk viacerých mediálnych vydaní, predovšetkým na prerábku hororu Omen . King uviedol, že tento nápad bol zrušený kvôli počtu ďalších kapiel, ktoré mali rovnaký nápad, ale USA Today uviedli, že dátum vydania bol zmenený, pretože kapele sa nepodarilo zabezpečiť dostatočný čas na štúdiové nahrávanie. Po zmeškaní „satanského“ dátumu bolo vydanie posunuté na 25. júla, ale ani tento dátum nebol dodržaný. Napriek tomu bolo na pamiatku „šiesteho dňa šiesteho mesiaca šiesteho roku“ vydané exkluzívne tričko, obmedzené na 666 kusov a dostupné len prostredníctvom obchodu kapely. V tento dátum bolo vydaných aj päťtisíc kópií limitovanej edície EP „ Eternal Pyre “, ktorá bola sprístupnená v obchodoch Hot Topic v USA.

Album Christ Illusion bol napokon vydaný 8. augusta 2006 spoločnosťou American Recordings / Warner Bros.Records. V prvom týždni vydania sa albumu v USA predalo 62 000 kópií a debutoval na 5. mieste v rebríčku Billboard 200 . Album Christ Illusion dosiahol číslo 9 v Austrálii, číslo 3 v Kanade, číslo 6 v Rakúsku, číslo 8 v Holandsku, číslo 10 v Nórsku, číslo 9 v Poľsku a debutovalo na čísle 2 vo Fínsku a Nemecku. Singel „ Eyes of the Insane “ vyhral na 49. ročníku cien Grammy kategóriu „ Najlepší metalový výkon “ . Pieseň „Final Six“ vyhrala v rovnakej kategórii aj na 50. ročníku cien Grammy . Album získal v roku 2006 cenu Metal Storm za najlepší thrasmetalový album.

  • https://s2.myradiostream.com/4870/listen.mp3